BRUNATNA KSIĘGA HAŃBY PDF  | Drukuj |  Email
'BRUNATNA KSIĘGA' HAŃBY - KOMUNIKAT REDAKCJI 'NIGDY WIĘCEJ'

22.03.2009

W marcu w Bielsku-Białej pobity został ciemnoskóry student z Francji. Kilka dni później w galerii handlowej w Białymstoku trzech mężczyzn napadło ciemnoskórą studentkę ze Szwecji. W obu przypadkach ataki miały podłoże rasistowskie.

Ponad dwa i pół tysiąca takich i podobnych zdarzeń, w tym ponad pięćdziesiąt zabójstw, z lat 1987 - 2008 zawiera 'Brunatna Księga'. Publikacja stanowi efekt kilkunastoletniego monitoringu incydentów na tle rasistowskim i ksenofobicznym oraz przestępstw popełnionych przez neofaszystów, prowadzonego przez redakcję antyfaszystowskiego magazynu 'NIGDY WIĘCEJ'. Opisy zdarzeń pochodzą przede wszystkim od korespondentów skupionych w sieci Stowarzyszenia 'NIGDY WIĘCEJ'. 

Ponadto przy powstawaniu 'Brunatnej Księgi' wykorzystane zostały informacje otrzymane od organizacji mniejszościowych - partnerów Stowarzyszenia, a także zawarte w artykułach prasowych, audycjach radiowych i telewizyjnych, książkach poruszających tematykę dyskryminacji i uprzedzeń, na portalach internetowych, w raportach krajowych i zagranicznych organizacji pozarządowych. 

Książka ukazała się w ramach przeprowadzonego przez 'NIGDY WIĘCEJ' we współpracy z Collegium Civitas i Fundacją Stefana Batorego projektu 'Przeciwdziałanie Nietolerancji', którego koordynatorami byli prof. dr hab. Stanisław Mocek i dr Rafał Pankowski. 

- 'Opisy zdarzeń zajmują prawie 500 stron. Obraz, który wyłania się z lektury nie jest wesoły, ale 'Brunatna Księga' nie ma poprawiać humoru. Jej celem jest napiętnowanie hańbiącej Polskę bezkarności neofaszystów oraz przełamanie społecznej obojętności wobec tego problemu' - stwierdził Marcin Kornak, autor 'Brunatnej Księgi'.

Urodzony w 1968 roku Marcin Kornak od 15 roku życia, po wypadku, porusza się na wózku inwalidzkim. Zyskał ogólnopolskie uznanie jako poeta i autor tekstów piosenek zespołów rockowych ze sceny niezależnej oraz promotor kultury alternatywnej. Kornak jest założycielem Grupy Anty-Nazistowskiej (GAN) powstałej w 1992 roku w Bydgoszczy. Od 1996 roku jest prezesem Stowarzyszenia 'NIGDY WIĘCEJ' i redaktorem naczelnym antyfaszystowskiego magazynu pod tym samym tytułem. Jest inicjatorem i głównym koordynatorem kampanii 'Muzyka przeciwko Rasizmowi' i 'Wykopmy Rasizm ze Stadionów'. W 2003 roku został laureatem Konkursu 'Barwy Wolontariatu' organizowanego przez Centrum Wolontariatu w Warszawie, a w 2005 roku otrzymał za 'działalność na rzecz tolerancji i przezwyciężania dyskryminacji i ksenofobii' nagrodę Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej im. Jerzego Bonieckiego - Polkul.

Premiera 'Brunatnej Księgi' nieprzypadkowo zbiegła się z Tygodniem Akcji przeciwko Rasizmowi. Od 14 do 22 marca w całej Europie trwają działania koordynowane przez UNITED for Intercultural Action, europejską sieć ponad 560 organizacji pozarządowych z 46 krajów, której częścią jest Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ'.

'Brunatna Księga' w wersji elektronicznej dostępna jest na stronie internetowej 'NIGDY WIĘCEJ'. Autorem projektu okładki jest Witold Popiel.

Dodatkowe informacje: 

601 360 835

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ W "GAZECIE WYBORCZEJ"


 
           
MENU
STRONA GŁÓWNA
GRUPA ANTY NAZI
RACISM DELETE
BRUNATNA KSIĘGA
PRAWO
BIBLIOGRAFIA PISMA
INNE STRONY
E-SKLEPIK
GADŻETY
SZUKAJ
MAPA STRONY
KONTAKTY
ENGLISH
DEUTSCH
FRANÇAIS
РУССКИЙ
УКРАЇНСЬКИЙ
MIGAWKI
WSPÓŁPRACA
Współpracujemy z: organizacjami mniejszości narodowych w Polsce, pokrewnymi organizacjami i ośrodkami zagranicznymi, Kościołem Katolickim i innymi wspólnotami wyznaniowymi, środowiskiem ludzi niepełnosprawnych, związkami kombatanckimi, twórcami kultury i sztuki oraz organizacjami społeczno-politycznymi.