GRUPA ANTY NAZISTOWSKA


GRUPA ANTY-NAZISTOWSKA

ZOBACZ WIĘCEJ NA TEMAT NASZEJ DZIAŁALNOŚCI (PLIK PDF 2 MB)
 

GAN NA MYSPACE

GRUPA ANTY-NAZISTOWSKA

POPRZYJ! POMÓŻ! PRZYSTĄP!


Żyjemy w kraju tragicznie doświadczonym przez faszyzm. Agresywny nacjonalizm, rasistowska przemoc i obozy koncentracyjne to dla nas bolesne przestrogi, a nie zamierzchła przeszłość.
Niestety historia zaczęła się powtarzać. Znowu pojawili się politycy żerujący na stereotypach i uprzedzeniach. Podżegają do nienawiści wobec ludzi o odmiennym kolorze, odmiennej narodowości, kulturze, religii, orientacji seksualnej, stylu życia, alternatywnym wyglądzie i poglądach na świat.
Koniec z obojętnością i przymykaniem oczu na zło. Nie możemy dopuścić w naszym kraju nazistowskiej przemocy, faszystowskich napisów na murach, antysemickiej propagandy, stadionów pełnych rasizmu. Nie chcemy uprzedzeń i nacjonalizmu w szkołach. Jesteśmy przeciwni atmosferze nietolerancji i agresji.
My – Grupa Anty-Nazistowska – chcemy świata przyjaciół, a nie wrogów. Świata wolności, a nie nienawiści. Uśmiechu i zaufania, zamiast pogardy i swastyk. Dlatego powiedzieliśmy NIGDY WIĘCEJ!


Grupa Anty-Nazistowska (GAN)
powstała w odpowiedzi na podpalenie przez nazi-skinów bydgoskiego akademika, w którym mieszkali studenci z Afryki i Azji. Był rok 1992. Faszyści atakowali koncerty, bili ludzi, których wygląd lub poglądy nie pasowały do szowinistycznego wzorca „prawdziwego Polaka”.

Postanowiliśmy, że nie będziemy bezsilni i bierni wobec fali neofaszystowskiej przemocy. Obecnie GAN jest ogólnopolskim, nieformalnym ruchem czynnego sprzeciwu wobec rasizmu, faszyzmu, dyskryminacji i nietolerancji. Działamy też wśród Polaków za granicą. Założycielem GAN jest Marcin Kornak, poeta i autor tekstów kapel ze sceny niezależnej.

Nie mamy drogiego biura, ani etatowych pracowników. Nasze korzenie to niekomercyjna kultura alternatywna. Jesteśmy niezależni od partii i układów politycznych. Współpracujemy ze wszystkimi otwartymi i myślącymi ludźmi, którzy chcą działać przeciwko faszyzmowi i nietolerancji, niezależnie od wieku i światopoglądu. Ważne jest to, co nas łączy, a nie to, co nas dzieli!

Jesteśmy antyfaszystami z powodu podstawowych wartości ludzkich, a nie poglądów politycznych. Demaskujemy hipokryzję i obłudę wszystkich tych polityków, którzy tolerują lub wspierają faszyzm. GAN popiera Koalicję Przeciwko Młodzieży Wszechpolskiej oraz ruch Giertych Musi Odejść!

Propagujemy pozytywne postawy i wartości, tolerancję i przyjaźń między ludźmi i narodami. W ten sposób tworzymy siłę, z którą trzeba się liczyć. Robimy to poprzez akcje informacyjne i edukacyjne oraz współpracę z mediami. Przełamujemy zmowę milczenia wokół problemu neofaszyzmu i nietolerancji.

W 1997 roku rozpoczęliśmy akcję „MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI”. We współpracy z cenionymi niezależnymi wydawcami przygotowaliśmy serię płyt z antyrasistowskim przesłaniem. Reggae, hip hop, punk, hard core, metal, folk, electro, jazz – do naszej akcji przyłączyli się muzycy najróżniejszych stylów. Wśród nich czołówka polskiej sceny, między innymi Kazik i Kult, T.Love, Armia i 2Tm2,3, Dezerter, Maleńczuk, Sweet Noise, Kapela ze Wsi Warszawa, Lao Che, The Analogs, Peja, Miłość, Habakuk i kilkuset innych twórców oraz zespoły zagraniczne m.in. Die Toten Hosen, Twinkle Brothers, Shelter, Zion Train. Znak akcji znany jest z okładek płyt setkom tysięcy ludzi.

Nasi przyjaciele z grupy Pidżama Porno specjalnie dla kampanii MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI napisali piosenkę „Antifa”, która stała się antyfaszystowskim hymnem polskiej młodzieży.

W 1994 roku legendarna brytyjska kapela Chumbawamba przekazała część honorariów za swoje pierwsze w historii koncerty w Polsce na działalność GAN. Dzięki temu mogliśmy wydać pierwszy numer pisma „NIGDY WIĘCEJ”.

Dziś NIGDY WIĘCEJ jest szanowanym magazynem, który bez kompromisów opisuje zjawisko rasizmu i nacjonalizmu oraz metody zwalczania go. Jako jedyne czasopismo antyfaszystowskie w Polsce demaskujemy neofaszyzm, antysemityzm i rasistowskie działania skrajnej prawicy.

Kampania WYKOPMY RASIZM ZE STADIONÓW jest propozycją skierowaną do wszystkich ludzi kochających futbol. Wzorem krajów zachodnich propagujemy antyrasistowską postawę wśród kibiców i wykopujemy ze stadionów symbolikę faszystowską. Kampanię popierają m.in.: Emmanuel Olisadebe, Grzegorz Lato, Henryk Kasperczak, Maciej Żurawski, Jacek Bąk, a także Reprezentacja Polski i czołowe kluby Ekstraklasy. Organizujemy turnieje i Antyrasistowskie Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej podczas Przystanku Woodstock. Z Jurkiem Owsiakiem i Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy współpracujemy ściśle już od wielu lat.

R@CISM DELETE to nasze działanie przeciwko rasizmowi w internecie. Niestety, plenią się tu strony propagujące nienawiść, agresję i rasizm. W miarę możliwości likwidujemy je na podstawie zgłoszeń od internautów i we współpracy z doświadczonymi informatykami z różnych krajów.

Prowadzimy też akcje usuwania rasistowskich napisów, takie jak inicjatywa „Zamalować Kraków”, akcje informacyjne na koncertach i festiwalach, organizujemy happeningi, wydajemy plakaty i vlepki, zbieramy podpisy pod petycjami… W różnorodnych lokalnych działaniach GAN każdy może znaleźć coś dla siebie.

Działacze i sympatycy GAN powołali do życia Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”, które wspiera GAN i prowadzi działania wymagające uregulowanego statusu prawnego. Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest organizacją ekspercką monitorującą przejawy rasizmu, która zdobyła renomę w kraju i zagranicą.

Zapraszamy do współpracy!

CO TY MOŻESZ ZROBIĆ?

@ Informuj nas o działalności rasistów i faszystów w Twojej okolicy!

@ Na naszej stronie internetowej jest formularz do zgłaszania stron rasistowskich. Monitoruj internet razem z nami!

@ Jeżeli masz swoją stronę internetową albo bloga, dodaj linka do strony www.nigdywiecej.org i daj nam o tym znać. Chętnie wymieniamy się linkami!

@ Z naszej witryny internetowej możesz ściągnąć wzory vlepek i rozpowszechniać je!

@ Kup lub zaprenumeruj „NIGDY WIĘCEJ”, aby pogłębić swoją wiedzę o sprawach rasizmu i walki z nim!

@ Jeśli jesteś rzetelny i odpowiedzialny, załóż komórkę GAN w Twojej miejscowości – napisz do nas po szczegóły listem zwykłym, przysyłając znaczek i kopertę!

Grupa Anty-Nazistowska – GAN

Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ"
PO Box 6

03-700 Warszawa 4

(prosimy pisać pełny adres i załączyć kopertę ze znaczkiem)
tel. 0601 36 08 35
FORMULARZ E-MAIL
 
           
MENU
STRONA GŁÓWNA
GRUPA ANTY NAZI
RACISM DELETE
BRUNATNA KSIĘGA
PRAWO
BIBLIOGRAFIA PISMA
INNE STRONY
E-SKLEPIK
GADŻETY
SZUKAJ
MAPA STRONY
KONTAKTY
ENGLISH
DEUTSCH
FRANÇAIS
РУССКИЙ
УКРАЇНСЬКИЙ
MIGAWKI
BRUNATNA KSIĘGA
Katalog wypadków - "Brunatna Księga" stanowi dokumentację incydentów na tle rasistowskim i ksenofobicznym oraz przestępstw popełnionych przez neofaszystów. Wszystkie fakty są weryfikowane przez Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ".
CZYTAJ WIĘCEJ