Autosan wygrał przetarg na dostawę 28 autobusów dla Sił Zbrojnych RP. Koniec skandalu wokół firmy z Sanoka?

Autosan stracił wczesniej szansę na zamówienie dla armii, bo ofertę w przetargu na autobusy złożono 20 minut po czasie. Fot. wojciech zatwarnicki/reporter

Autosan stracił wczesniej szansę na zamówienie dla armii, bo ofertę w przetargu na autobusy złożono 20 minut po czasie.

Firma Autosan dostarczy Siłom Zbrojnym RP 28 autobusów. Przedsiębiorstwo z Sanoka złożyło wojsku najkorzystniejszą ofertę. Podpisanie umowy odbędzie się 19 listopada 2017, wartość zamówienia to ponad 18 mln zł.

Wygląda na to, że problemy Autosanu dobiegają końca. O skandalu związanym z przetargiem na autobusy pisaliśmy na money.pl. Prezes PGZ Błażej Wojnicz sugerował wtedy, że w Autosanie mogło dojść doi działania przestępczego.

Bardzo drogie spóźnienie. Zobacz wideo o porażce Autosanu:

Dziwne kulisy przetargu na autobusy

Firma przegrała wcześniej przetarg dla wojska, bo spóźniła się z dostarczeniem dokumentów o 20 minut. Odpowiedzialność zrzucono na jednego pracownika. – Dokumenty przetargowe są przygotowywane przez szereg osób. Natomiast złożeniem ich zajął się główny dyrektor handlowy mieszkający na co dzień w Warszawie. Człowiek z olbrzymim doświadczenie. Nic nie wskazywało na to, że niczym terrorysta, wysadzi tak ważny przetarg dla spółki – powiedział prezes Autosanu Michał Stachura w rozmowie z tvkrosno.pl.

– Mało tego, kilkanaście minut po 8.00, w ostatni dzień składania ofert, dzwoniąc do niego w celu potwierdzenia, że oferta została złożona prawidłowo, otrzymałem zapewnienie że wszystko jest w porządku, a nie było! Jako zarząd spółki zgodnie z zapisami ustawy PZP nie miałem jakiejkolwiek możliwości odwołania się od decyzji Zamawiającego – tłumaczył Michał Stachura.

A jednak wygrali

16 listopada 2.Regionalna Baza Logistyczna zamieściła na swojej stronie internetowej ostateczne wyniki przetargu.

„Najkorzystniejszą ofertę złożył Wykonawca Autosan (…), oferując realizację zamówienia w następującej cenie, okresie gwarancji i parametrach technicznych przedmiotu zamówienia: netto: 18 172 000,00 zł, brutto: 22 351 560,00 zł, okres dodatkowej gwarancji: 24 miesiące” – czytamy na stronie Drugiej Regionalnej Bazy Logistycznej.

Zwycięskie autobusy spełniają następujące kryteria:

– zużycie energii (ZE) = 4,824 [MJ/km]

– emisja dwutlenku węgla (ECO2) = 348,400 [g/km]

– emisja zanieczyszczeń: tlenków azotu, cząstek stałych, węglowodorów (EZ) = 464,2 [mg/kWh]

– moc silnika (Psil) = 226 kW.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *