„Józef Piłsudski” wylądował w Warszawie. Oto nowy samolot dla polskich VIP-ów

Tym samolotem już niebawem będa latać najważniejsze osoby w Polsce. Kontrakt wart jest 2,5 mld złFot. Rafal Oleksiewicz/REPORTER

Tym samolotem już niebawem będa latać najważniejsze osoby w Polsce. Kontrakt wart jest 2,5 mld zł

Boeing 737 „Józef Piłsudski” wylądował w Warszawie. To nowy samolot, którym będą latały najważniejsze osoby w państwie. To pierwsza z trzech nowych maszyn, które będą niebawem do dyspozycji prezydenta, premiera i pozostałych ministrów. Kontrakt na dostawę samolotów wart jest 2,5 mld zł.

Samolot w barwach biało-czerwonych wylądował w środę na wojskowej części lotniska w Warszawie. Ma nadane imię „Józef Piłsudski”. Jego matką chrzestną została pięcioboistka, st. szer. Oktawia Nowacka. Nowy Boeing trafił pod skrzydła 1. Bazy Lotnictwa Transportowej w Warszawie. Wizerunek marszałka jest umieszczony w kilku miejscach na poszyciu samolotu.

„Witamy najnowszy samolot polskich Sił Powietrznych – Boeing 737-800 do przewozu najważniejszych osób w państwie” – poinformowali przedstawiciele Lotniska Chopina w mediach społecznościowych”.

Nowy Boeing trafił pod skrzydła 1. Bazy Lotnictwa Transportowej w Warszawie. To właśnie w jego okolicy minister Antoni Macierewicz podsumował dwa lata pracy w resorcie obrony narodowej. I to właśnie dziś maszyna została uroczyście przekazana wojsku.

Ministerstwo Obrony Narodowej i amerykański koncern Boeing umowę na dostawę trzech (dwóch nowych i jednego używanego) samolotów Boeing 737 podpisały 31 marca. Wartość kontraktu to 523 mln dolarów, czyli w przeliczeniu 2 mld zł. W sumie kontrakt po opodatkowaniu wart jest 2,5 mld zł.

Zobacz także: Poniatowski zamiast Tupolewa. MON zakupił nowe samoloty dla VIP-ów


Do tej pory najważniejsze osoby w państwie latały czarterowanymi od LOTu pasażerskimi samolotami Embraer 175. To niebawem będzie już przeszłość. Samolot w użyciu ma być już od 2018 roku.

Money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *