Lazar: rząd Węgier nie poprze żadnego kroku przeciw Polsce

– Rząd Węgier nie poprze żadnego kroku przeciw Polsce – oświadczył w czwartek szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Janos Lazar, na konferencji prasowej w Budapeszcie po przyjęciu przez Parlament Europejski w środę rezolucji dotyczącej Polski.

16-11-2017 11:08 "Warszawa na celowniku", Orban i Szydło - "razem w oślej ławce". Węgierska prasa o rezolucji PE
12-11-2017 21:48 Orban ponownie szefem Fideszu. "Chcemy dużo więcej"
09-11-2017 19:52 Węgry przeznaczą 164 mln euro na ochronę granicy

PE, przyjmując dokument, dał mandat Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE do opracowania specjalnego sprawozdania dotyczącego Polski. W ten sposób będzie mógł na sesji plenarnej przyjąć sprawozdanie komisji, wzywając tym samym Radę UE do podjęcia działań przewidzianych przez art. 7 ust. 1 Traktatu o UE.

„Wstyd i skandal”

Lazar oświadczył, że nie ma mowy o uruchomieniu tej procedury. Według niego Parlament Europejski przypuścił atak na Polskę i polską niezależność, wykraczając w ten sposób poza traktatowe ramy dotyczące pracy PE i nadużywając swej władzy.

Jak zapewnił Lazar, Budapeszt jest gotów na każdy krok, by pomóc Warszawie.

Dzień wcześniej wicepremier Węgier Zsolt Semjen ocenił w imieniu rządu, że decyzja PE o zainicjowaniu procedury zmierzającej do uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu UE to wstyd i skandal.

Semjen zapewnił, że rząd Węgier stoi u boku Polski i nie może być mowy o przyjęciu takiej decyzji. Na pytanie, czy może to oznaczać, że Węgry skorzystają z prawa weta, odparł: „Tak”.

Apel o potępienie

Zgodnie z art. 7 traktatu UE Rada UE, czyli przedstawiciele rządów, może na wniosek PE lub Komisji Europejskiej stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości unijnych.

Art. 7 traktatu o UE to tzw. opcja atomowa, w wyniku której kraj może zostać objęty sankcjami, a nawet zawieszeniem prawa do głosowania na forum UE. Aby tak się stało, zielone światło musi dać jednomyślnie szczyt unijny. Węgry wielokrotnie powtarzały jednak, że w takiej sytuacji będą przeciw karaniu Polski.

PE przyjął w środę rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. PE wyraził m.in. zaniepokojenie proponowanymi zmianami w przepisach dotyczących polskiego sądownictwa, które „mogą strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce”. W dokumencie znalazł się też apel PE do polskiego rządu, by potępił „ksenofobiczny i faszystowski” Marsz Niepodległości.

PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *