Mazurek: czy europosłowie, którzy byli za sankcjami zostaną wyrzuceni z partii?

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek zażądała od szefa PO Grzegorza Schetyny deklaracji, czy europosłowie PO, którzy zagłosowali za rezolucją PE ws. praworządności w Polsce, zostaną natychmiast wyrzuceni z partii.

16-11-2017 14:39 Schetyna: jeśli Szydło nie poda się do dymisji, zgłosimy wniosek o konstruktywne wotum nieufności
11-11-2017 14:34 Schetyna: 11 listopada powinien być symbolem pojednania i wspólnoty
15-11-2017 17:37 Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. praworządności w Polsce
16-11-2017 10:11 Siemoniak: będzie rozmowa o konsekwencjach dla europosłów PO, którzy zagłosowali "za" rezolucją PE

PO chce odwrócić uwagę od skandalu w PE gdzie pos. PO głosowali za sankcjami dla PL. Pytanie do pana Schetyny: co PO zrobi ws. tych posłów? Żądamy deklaracji, czy zostaną natychmiast wyrzuceni z partii. Proszę nie tchórzyć i odpowiedzieć Polakom na to pytanie” – napisała Mazurek w czwartek na Twitterze.

Sześciu posłów „za”

PE przyjął w środę rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. PE wyraził m.in. zaniepokojenie proponowanymi zmianami w przepisach, które dotyczą polskiego sądownictwa, które „mogą strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce”. W dokumencie znalazł się też apel PE do polskiego rządu, by potępił „ksenofobiczny i faszystowski” Marsz Niepodległości.

Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS, PO podzieliła się w tej sprawie, a eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu – wynika z informacji zebranych przez PAP. Sześciu europosłów PO, którzy głosowali „za”, to: Michał Boni, Danuta Huebner, Danuta Jazłowiecka, Barbara Kudrycka, Julia Pitera i Różna Thun.

Konsekwencje w przyszłym tygodniu

Wiceszef PO Tomasz Siemoniak pytany w radiu Plus o eurodeputowanych z PO, którzy zagłosowali za sankcjami dla Polski, podkreślił, że Platforma „podziela treści, które są w rezolucji, krytyczną ocenę rządów PiS-u”. – Natomiast nie zgadza się, żeby nawet w formie miękkiej sugestii, pojawiało się ryzyko sankcji wobec Polski” – zaznaczył. „Będziemy rozmawiali o konsekwencjach wobec europosłów PO, którzy zagłosowali w środę „za” sankcjami dla Polski na posiedzeniu zarządu, pewnie w przyszłym tygodniu – zapowiedział Siemoniak.

Lider PO Grzegorz Schetyna podkreślił w czwartek, że rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenie dla mowy nienawiści podczas Marszu Niepodległości. Jak dodał, jeśli premier Beata Szydło nie poda rządu do dymisji, PO razem z Nowoczesną i PSL, zgłosi w przyszłym tygodniu wniosek o konstruktywne wotum nieufności.

PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *