Nie żyje Halina Wasilewska-Trenkner – była minister finansów, członkini Rady Polityki Pieniężnej

Halina Wasilewska-Trenkner była ministrem finansów w rządzie Jerzego BuzkaFot. Donat Brykczyński/REPORTER/East News

Halina Wasilewska-Trenkner była ministrem finansów w rządzie Jerzego Buzka

W czwartek zmarła Halina Wasilewska-Trenkner, była minister finansów. Choć w ministerialnym fotelu zasiadała krótko, jej wiedza zyskała ogromny szacunek. – Proszę nie ufać nikomu, bo wszyscy kłamią – tak według „Gazety Wyborczej” mówiła każdemu nowemu ministrowi finansów.

Halina Wasilewska-Trenkner od dawna nie udzielała się publicznie, ale chętnie doradzała tym, którzy dzwonili, by spytać ją o kwestie państwowych finansów.

Niejednokrotnie dzieliła się swoją ogromną wiedza z nami, dziennikarzami money.pl. Mówiła dlaczego inflacja może być groźna, i z czym się wiąże obniżanie przez RPP stóp procentowych.

Halina Wasilewska-Trenkner ukończyła studia na Wydziale Ekonomii i Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki. Była doktorem nauk ekonomicznych a także cenionym pracownikiem naukowym Szkoły Głównej Handlowej.

Prowadziła również zajęcia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego.

Ministrem finansów była w rządzie Jerzego Buzka. Pełniła również funkcję podsekretarza stanu w tym resorcie, później do 22 stycznia 2004 sekretarza stanu. W 2004 powołano ją w skład Rady Polityki Pieniężnej. Funkcję tę pełniła do 2010 roku.

Oni odeszli w ostatnim roku:

W tym samym roku prezes NBP Marek Belka powołał ją w skład zespołu doradców.

Halina Wasilewska-Trenkner była wyróżniona Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego, a także odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *