Premier Bułgarii zaprzecza jakoby kwestionował bezstronność i neutralność Tuska ws. Polski

Nie komentowałem ani nie kwestionowałem bezstronności i neutralności szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska – napisał w piątek wieczorem na Twitterze premier Bułgarii Bojko Borisow.

12-01-2018 12:06 Przekazanie Bułgarii półrocznego przewodnictwa w UE. Tusk całe przemówienie wygłosił po bułgarsku

„Nie komentowałem ani nie kwestionowałem bezstronności i neutralności przewodniczącego Rady Europejskiej Tuska. Nigdy bym tego nie zrobił. Mówiłem o potrzebie tego, abyśmy jako prezydencja Rady pozostali bezstronni i neutralni w postępowaniu w sprawie procedury z art. 7 (traktatu UE) wobec Polski” – napisał Borisow.

Wcześniej m.in. portal „Politico” informował, że Borisow przy okazji inauguracji prezydencji jego kraju w UE powiedział, iż Donald Tusk nie powinien ingerować w polską politykę.

Borisow podczas inauguracji powiedział w czwartek dziennikarzom, że od lat jest przyjacielem przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i chce też przyjaźni z Polską. Zastrzegł jednak, że jego kraj musi być neutralny i bezstronny.

Portal „Politico” napisał też w piątek wieczorem, że stanowisko Borysowa jest wyraźnie przeciwne do stanowiska Tuska, nawiązując do wywiadu, jaki były polski premier udzielił niedawno „Tygodnikowi Powszechnemu”.

Na temat relacji Polski z UE Tusk powiedział w tym wywiadzie m.in., że Polska „stanęła okoniem wobec wszystkiego co ważne dla UE”. – Nie ma żadnych wątpliwości, że dla PiS jednym z celów jest uwolnienie polityki polskiej od ciężaru, jakim jest UE z jej ograniczeniami – dodał Tusk.

PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *