Wysoka frekwencja w pierwszym dniu wyborów prezydenckich w Czechach

Około dwóch piątych wyborców oddało do piątku wieczorem głos w trwającej do soboty pierwszej turze wyborów prezydenckich w Czechach – podały czeskie media na podstawie informacji otrzymanych od komisarzy wyborczych.

12-01-2018 15:01 Czechy: początek pierwszej tury wyborów prezydenckich

Frekwencja w poszczególnych krajach (województwach) i miejscowościach była zróżnicowana, wynosząc od 30 do 40 proc., a w samej Pradze po godzinie 20 przekroczyła 40 proc. Jak się wskazuje, końcowa frekwencja może się okazać większa niż w poprzednich wyborach prezydenckich przed pięciu laty i w ubiegłorocznych wyborach do Izby Poselskiej.

Lokale wyborcze zamknięto o godzinie 22, w sobotę będą jeszcze czynne od godziny 8 do 14, a nieoficjalne wyniki głosowania powinny być znane około godziny 19.

Frekwencja może sięgnąć nawet 65 procent

Portal „info.cz” ocenia, że frekwencja może sięgnąć nawet 65 procent. „Wybory są w znacznej mierze referendum dotyczącym wykonywania mandatu przez prezydenta Milosza Zemana. To mobilizuje zarówno jego zwolenników, jak i przeciwników” – wskazuje analityk Centrum Badania Opinii Publicznej (CVVM) Jan Czervenka.

Przewiduje się, że pierwsza tura nie przyniesie rozstrzygnięcia, a do drugiej tury niemal na pewno przejdzie Zeman, mając za kontrkandydata byłego szefa Akademii Nauk Jirzego Drahosza, autora tekstów piosenek pop i byłego właściciela firmy bukmacherskiej Michala Horaczka lub byłego dyplomatę i współpracownika Vaclava Havla Pavla Fischera. Szanse pozostałych pięciu kandydatów na udział w drugiej turze są znikome.

PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *